Aktuality

Velká cena města Sušice 2006

Výsledky - xls

Nejen sportovci, ale i téměř dvě stovky příchozích diváků zatleskali okamžiku, kdy 16. května symbolickým přestřižením pásky zahájily legendy sušické atletiky Ladislav Nešpor a Adolf Blahůt, provoz nové běžecké dráhy na stadionu TJ v Sušici.

Dlouho uvažovaný projekt, plánovaný zhruba šest let, dostal reálnou podobu už v loňském roce, kdy v červenci společnost EKKL sportovní povrchy, s.r.o., Kroměžíř zahájila ve spolupráci se sušickým stavebním střediskem firmy Swietelsky práce na výstavbě běžeckého oválu. Nová dráha si vyžádala čtyři měsíce intenzivní práce a náklady ve výši kolem 10 miliónů korun, z nichž více než osm milionů tvořila státné dotace a zbytek hradilo město. Je upravena vysoce kvalitním povrchem Conipur SW, který dodala švýcarská firma Conica a který vyhovuje plně všem pravidlům IAAF.

Jak jinak "pokřtít" běžeckou dráhu, než závodem? Po několika letech tu znovu odstartovala Velká cena města Sušice v běhu na 100 m mužů. Vítězství si odvezl Jiří Vojtík z Olympu Praha s nejlepším časem 10,71 s, následován Rostislavem Šulcem (Spartak Praha) a Peterem Szetei (Škoda Plzeň). Ze sušických běžců zabodoval Petr Synek, který v "Malé ceně města Sušice" zaběhl stovku s třetím nejlepším časem 11,94 s. Ozdobou mítinku byla také účastnice olympijských her, která v Sušici zvítězila v bězích na 100 a 300 m.

Velkou cenu doprovázely také další soutěže v běhu, vrhu koulí, hodu oštěpem a skoku dalekém, za účasti sportovců z Prahy, Plzně, Klatov, Domažlic, Chodova a Karlových Varů.

Pozvánku na slavnostní zahájení přijali předseda sušické TJ Ing. Farták, předseda oddílu atletiky Ing. Zdeněk Nešpor, Ing. Franěk (EGF, stavební dozor), starostka města Sušice JUDr. Jiřina Rippelová, starosta Domažlic Jan Látka, poslanec Parlamentu ČR Ing. Votava, námšstek ministryně školství Ing. Hrdý, zástupce dodavatelské firmy Conica ČR Dr. Mareš, jednatel společnosti EKKL sportovní stavby, s.r.o., Petr Klár a další.

Nevšední podívaná se divákům naskytla ve chvíli, kdy se po dráze na "čestné kolečko" vydala dvě historická vozidla. Cadillac ze šedesátých let a Excalibur z roku 1932 přivezl do Sušice sběratel Ing. Miloslav Plašil, absolvent sušického gymnázia a kdysi vynikající kladivář. Novou dráhu si v nich spolu s dalšími významnými hosty projeli právě nestoři sušického sportu, pánové Nešpor a Blhttp://atletika.susice.cz/simple/osobnosti-susicke-atletiky/ahůt.

Kvalitní běžecká dráha dává Sušici novou možnost pořádat atletické závody všech úrovní - na příští rok se předběžně jedná o pořádání finále extraligy drižstev ČR, a vedení TJ se aktivně zajímá o možnost pořádání mládežnických závodů v  roce 2007 na úrovni Mistrovstcí ČR. Můžeme se těšit, že se v nejbližší budoucnosti na sušickém stadionu objeví v prestižních soutěžích čeští atleti slavných jmen. Na mezinárodní závody zatím Sušice nedosáhne - pro jejich pořádání je nutné zkvalitnit zázemí a připravit záměr financování.

Podmínky pro další rozvoj sportu ve městě jsou opět o mnoho lepší - za to patří poděkování vedení města a všem, kteří se na úspěchu uvedeného projektu podíleli. A jak mnohokrát zaznělo v  úterý 16. května při závodech na stadionu TJ - doufejme, že brzy zažije sušická atletika návrat na výsluní a úspěchy jako v době, kdy se o její rozkvět zasloužila generace již zmíněných pánů Ladislava Nešpora a Adolfa Blahuta.

SN 11/2006

<< Zpět na předchozí stránku