Aktuality

Sušičtí atleti na juniorském mistrovství republiky

Poslední červnový víkend se do jihočeského starobylého Tábora sjelo na 500 atletů a atletek juniorské a dorostenecké kategorie z celé České republiky. Počasí pro atletiku bylo vynikající, atmosféra mezi závodníky, rozhodčími i „bafuňáři“ skvělá, padaly zde české rekordy. Zkrátka - královna sportu „Atletika“ se radovala, že i v dnešní pohodlné době se najde stále dost mladých, kteří jsou ochotni bez vidiny milionářských profesionálních smluv podstupovat tvrdý individuální trénink v konkurenci jiných, často lukrativnějších sportů.

Je potěšitelné, že i letos se na tuto vrcholnou přehlídku českého atletického mládí probojovali dva sušičtí junioři. Dnes již zkušený oštěpař René Hamberger a stále ještě atletický nováček, vytrvalec Pavel Štěpáník. Oba byli vybráni technickým delegátem Českého atletického svazu na základě aktuálního žebříčku nejlepších patnácti českých výkonů v dosavadních průběhu letošní sezóny. René Hamberger si nejdříve vyzkoušel svoji doplňkovou disciplinu – hod diskem, a obsadil zde solidní 8. místo výkonem 41,46 m. Druhý den pak ve své hlavní disciplině poslal oštěp o hmotnosti 800 g do vzdálenosti 54,54 m, což po dramatickém průběhu oštěpařské soutěže znamenalo nakonec velmi dobré 5. místo. V průběhu závodu se Renda pohyboval dokonce na pomyslném bronzovém stupínku, ale zlepšení jeho soupeřů v posledních sériích pokusů možnou medailovou radost „překazilo“. René Hamberger zůstává však i pro příští rok v juniorské kategorii, takže medailové mety jsou pro něho i jeho otce – trenéra do blízké budoucnosti stále jasnou motivací. To druhý sušický reprezentant, Pavel Štěpáník, odjížděl do Tábora v odlišném postavení a se zcela jinými ambicemi. Ještě nedávno kvalitní fotbalista Sokola Pačejov, kde byl o víkendech nepostradatelnou akvizicí dorostenců i mužů svého klubu v 1.B třídě, teprve 8 měsíců poznává pravidelnou každodenní řeholi vytrvaleckého tréninku. Už samotná účast mezi vybranými běžci mistrovství proto znamenala pro něho úspěch. Pavel však bojoval a při svém teprve třetím životním startu na trati 5 000 m zlepšil svůj osobní rekord o 33 sekund (! ! ! ) a časem 17:06,85 min. doslova vydřel 12. pozici. Také Pavel Štěpáník zůstává i pro příští rok ještě v kategorii juniorů.

Oběma sušickým borcům je třeba poděkovat za jejich maximální snahu o co nejlepší umístění a za úspěšnou reprezentaci našeho města na republikové úrovni. Upřímně řečeno, je malým zázrakem, že se sušickému atletickému oddílu daří - i při malé závodnické základně - mít prakticky každoročně své zástupce na republikovém mistrovství. Na jedné straně to je asi jediná odměna a zadostiučinění pro obětavé trenéry a funkcionáře oddílu a na druhé straně, doufejme, že i výzva pro takové ty „vlažnější“ atlety. Hlavně však je to určitě příklad pro nejmenší adepty v atletické přípravce, kteří začínají v poslední době oživovat dění na sušickém sportovním stadiónu.

<< Zpět na předchozí stránku