Aktuality

Sušická atletika jede na úspěšné vlně

Opravdovou medailovou žeň pro sušický atletický oddíl přineslo letošní Oblastní mistrovství jednotlivců sdruženého Plzeňského a Karlovarského kraje v  dorosteneckých, juniorských a  dospělých kategoriích . Závody se konaly za letos výjimečně pěkného počasí na útulném městském stadiónu v Domažlicích.

Sušická nepočetná výprava přivezla celkem 12 medailových umístění , z toho 7 zlatých medailí za první místa ! Z děvčat byla nejúspěšnější dorostenka Radka Hambergerová, která zvítězila ve svém osobním rekordu 33,95 m v hodu diskem a k tomu přidala ještě dvě druhá místa - v hodu oštěpem za výkon 36,24 m a ve vrhu koulí za výkon 12,35 m, což je rovněž jejím novým osobním rekordem. Další děvčata excelovala na běžeckém oválu. Nejlepší sušická běžkyně Martina Brejchová tentokrát nestartovala ve své tradiční disciplině, kterou je 800 m, ale přesto zvítězila v závodě na 400 m žen v osobním rekordu 61,35 s. Na trati 800 m mezi juniorkami zvítězila Lucka Šimečková, opět v osobním nejlepším čase 2:22,22 min. a k tomu přidala ještě bronzovou medaili za třetí místo na trati 400 m v čase 64,35 s.

Úspěšná výprava na oblastním mistrovství v Domažlicích : zleva – Štěpáník, Šimečková, Brejchová, Hambergerová a Korál, ležící René Hamberger.

Ale ani mužská část výpravy se nedala zahanbit. Dorostenec Josef Korál zvítězil ve všech disciplinách, ve kterých nastoupil . V hodu kladivem předvedl náčiním o hmotnosti 5 kg výkon 55,78 m, v hodu 1,5 kg diskem dosáhl vzdálenosti 47,97 m a konečně ve vrhu koulí dosáhl 5 kg náčiním osobního rekordu 15,56 m. Všechno to jsou špičkové výkony, které Josefa Korála staví momentálně na druhá místa v průběžných tabulkách České republiky.

Další tři medaile získal opět vrhač – René Hamberger, již ale v kategorii mužů. Výborný je především jeho osobní rekord v hodu oštěpem 60,77 m, který mu přinesl vítězství. Druhé místo pak získal v hodu diskem (43,51 m) a medailovou sbírku zkompletoval třetím místem ve vrhu koulí (11,81 m). V této disciplině Renda přechází na otočkovou techniku vrhu , takže za svým nejlepším osobním výkonem poněkud zaostal. Jediným členem výpravy bez medaile zůstal pouze běžec Pavel Štěpáník. Loňský junior, který poprvé mezi jednotlivci startoval v kategorii mužů , vybojoval 4. místo ve své netypické disciplině, v běhu na 800 m, ale doběhl v osobním nejlepším čase 2:01,96 min.

Medailová úroda z oblastních mistrovství však tímto výčtem nekončí. Na obdobném mistrovství, ale v kategorii mladšího žactva, které proběhlo 27. května ve Stříbře, se předvedla ve výborném světle mladičká sušická naděje Adélka Brožová. Zvítězila v běhu na 60 m překážek časem 10,93 s a ještě přidala 2. místo ve skoku vysokém za výkon 1,36 m . Další medaili pro Sušici získal mezi mladšími žáky, také v překážkovém běhu na 60 m, Dominik Tesař, který doběhl druhý v čase 10,77 s. Dominik přidal ještě pěkné páté místo na 60 m hladkých v čase 8,61. Další dobrá umístění v přeboru mladšího žactva získali – pátý Tomáš Panenka na 800 m (2:58,75 min.), sedmá Anna Marie Janošíková na 800 m (2:50,98 min.) a devátý Martin Šafránek ve sprintu na 150 m (22,92 s). Připočteme-li medaile těchto nejmladších nadějí , dostaneme se na počet 15 medailí z letošních oblastních mistrovství jednotlivců a to je už slušná sbírka.

Adéla Brožová na stupních vítězů po vítězství na 60 m překážek ve Stříbře

Na nejlepší ze sušických mládežnických atletů a atletek čekají ještě mistrovství České republiky, ale již nyní se dá říci, že letos má atletika TJ Sušice zaděláno na jednu z nejúspěšnějších sezón. Po jarním velice dobrém vstupu do soutěží družstev jak žen , tak i mužů, se i v soutěžích jednotlivců, které jsou hlavním měřítkem atletiky, jeví výsledky velmi příznivě. Můžeme jen litovat, že se přebornických závodů jednotlivců západočeské oblasti nezúčastnilo více sušických zástupců. Věřme , že uvedené výsledky těch úspěšných budou silným příkladem pro ty, kterým se ještě pravidelný a dlouhodobý trénink nebo spíše disciplina k účasti na závodech nedostaly patřičně „pod kůži“.