Aktuality

Skvělá sezóna atletů Sušice pokračuje

Možná jsou příznivci sušické atletiky zvědaví na výsledek družstva mužů, kterému se podařilo zvítězit na domácí půdě, dne 3.6.2012, v soutěži 7 týmů společné krajské soutěže Plzeňského a Karlovarského kraje. Pro ně i širší veřejnost přinášíme zprávu ze 3.kola Oblastního mistrovství družstev mužů, které se konalo 1.7.2012 tentokráte v Nýřanech. Sušické družstvo mužů, sestavené z 8 sušických atletů a 6 hostujících závodníků ve věkovém složení od dorostenců po veterány, se vrhlo do soutěže navzdory téměř tropickému počasí s cílem dosáhnout co nejlepšího umístění a již od prvních disciplín je bylo vidět na předních místech startovního pole.

Družstvo mužů v Nýřanech
stojící zleva:Zdeněk Nešpor, Petr Sokol, Václav Anton, Michal Bulín, Petr Gotz, Zdeněk Förster, Josef Korál, Ondřej Brožík, Jaroslav Uher
klečící zleva:Karel Šedina, Martin Jiroušek, Tomáš Blacký, Jan Paták, Karel Šedina ml., Martin Kopecký, Pavel Štěpáník, vedoucí družstva Petr Bukovský

Talentovaný dorostenec Josef Korál svým vítězstvím v soutěži v hodu kladivem (výkonem 45,99 m) nejen že porazil druhého a ostatní soutěžící téměř o 6m, ale také dal celému družstvu pozitivní příklad do dalších soutěží! V následujícím běhu na 110 m překážek oba zástupci sušické atletiky Petr Gotz a Karel Šedina obsadili krásné 2. a 3. místo výkony 17,67 s resp. 18,92 s a pouze Jan Jírovec z oddílu ŠAK Chodov byl nad jejich síly.

Ve skoku o tyči Sušici skvěle reprezentoval opět Karel Šedina, když zvítězil výkonem 3,40 m, přičemž soutěží procházel až do poslední postupné výšky famózně na 1. pokus. Slaběji obsazenou soutěž v kouli si sušické družstvo vynahradilo ve skoku dalekém, ve kterém Martin Kopecký obsadil 3. místo dosažením vzdálenosti 5,91 m, přičemž za Sušici soutěžící dorostence Tomáše Blackého a Petra Sokola pouhých několik centimetrů dělilo od lepšího umístění na bodovaných pozicích.

V závodě na 800 m sušické družstvo výborně reprezentovali Jan Paták a Martin Jiroušek, kteří bojovali od startu o přední místa a ve slušných časech obsadili 3. a 5. místo v časech 2:10,59 min., resp. 2:11,83 min. a přispěli tak opět slušnou porcí bodů do hodnocení družstva.

Závodníci Sušice byli k vidění na předních místech ve sprinterských rozbězích – v závodě na 100m postoupili Martin Kopecký a Michal Bulín nejlepšími časy do finále A, které následovalo necelou hodinu po rozbězích. Mezitím se ranní vlhko a dusné horko proměnilo do slunečního úpalu za jemnou oblačností se sílícím větrem v rovince při diváckém sektoru, takže soutěž trojskoku, tyčky a zejména v běhu na 3.000 m měla v počasí dalšího soupeře. V nejdelším běžeckém závodě byli sušičtí závodníci opět na předních místech - Zdeněk Förster rozvrženým tempem udolal své soupeře tak, že finišoval časem 9:57,81 min. na 3. místě a za ním Jan Paták na 5. místě časem 10:22,04 min. Sportovní výsledek si zaslouží za daných klimatických podmínek jednoznačné ocenění.

V hodu oštěpem za Sušici bodoval 8. místem Václav Anton (32,49 m), jeho bodový příspěvek je o to cennější, že by tento veterán mohl dávno místo závodění věnovat svůj volný čas předávání zkušeností mladším atletům – tentokrát v sušickém družstvu žádný nebyl. V soutěži ve skoku vysokém družstvo bojovně zastoupil Karel Šedina slušným výkonem 1,66 m, což stačilo na dělené 5. místo a opět až do této výšky skákal všechny pokusy stylově čistě a jednotlivé výšky na poprvé, pouze postupná výška 1,71 m byla tentokrát nad jeho síly (pro srovnání v Chodově skočil 1,73 m a v Sušici 1,61 m). Závod v trojskoku přinesl pro závodníka sušického družstva osobní rekord s hodnotou 13,19 m, jímž Michal Bulín v soutěži zvítězil, úspěšné vystoupení podpořil 3. místem Petr Gotz, který byl jedním ze čtyř závodníků v trojskoku s výsledkem za hranicí 12,0 m.

V závodě na 400 m Sušici reprezentovala čtveřice atletů Pavel Štěpáník, Ondřej Brožík, Karel Šedina a Tomáš Blacký. A i v této soutěži byl dosažen osobní rekord reprezentanta Sušického družstva, když Pavel Štěpáník tímto skvělým výkonem 54,51 s obsadil celkové 3. místo a hned za ním Ondřej Brožík místo 4. v čase 54,68 s. Následující finále závodu na 100 m bylo strhujícím soubojem do posledních metrů mezi sušickými závodníky a Jiřím Stehnem z Chodova s výsledkem: 1. Jiří Stehno 11,29 s, 2. Martin Kopecký 11,37 s, 3. Michal Bulín 11,49 s. Martinovi Kopeckému patří dík za prohru na šachovnici jen o zlomek sprinterské rovinky. V tomto závodě ještě junior Michal Bulín posunul své osobní maximum pod hranici 11,5 s. Tempo takticky vedeného závodu na 1500 m dlouho určoval Martin Jiroušek, když ve finiši posledních kol nestačil pouze Pavla Procházku (AK Sokolov), Martina Vojáka (Mílaři Domažlice) a oddílového kolegu Pavla Štěpáníka. Jeho bojovný výkon je třeba ocenit, protože polední úpal byl na nezastíněném stadionu již téměř nesnesitelný. Nedělní vedro tak zasáhlo také mílařský závod a časy za hranicí 4:30,0 min. mají hodnotu zejména obětavého sportovního výkonu všech soutěžících, mezi nimiž sušičtí velmi slušně bodovali.

Soutěž v disku byla za daných podmínek nepříjemně vleklá a nakonec sušickým závodníkům nepřinesla bodované umístění, přičemž zejména 2. a 3. pokusy Josefa Korála za hranicí 30 m byly nadějné, leč rozhodčí je viděl jako nezdařené. V soutěži na 200 m bylo možné vidět závodníky Sušice opět na předních místech – obsadili 2., 3. a 4. místo. Pouze suverénní soupeř Jiří Stehno z Chodova byl nad jejich síly:  1. Jiří Stehno 23,26 s, 2. Martin Kopecký 23,42 s, 3. Michal Bulín 23,55 s, 4. Ondřej Brožík 24,22 s. Pro Michala Bulína byl výsledek závodu třetím osobním rekordem v jednom dni, k tomuto úspěchu přispěl Ondřej Brožík svým letošním nejlepším výkonem. Po zásluze byl jejich výkon odměněn velkým bodovým ziskem pro družstvo.

Bojovnost všech členů družstva přinesla dosud ojedinělé sestavení tří sušických štafet na 4x100 m, které všechny dosáhly na bodovaná místa! Nad všemi soupeři dominovala štafeta ve složení Michal Bulín, Petr Gotz, Martin Kopecký a Ondřej Brožík, která porazila ostatní soupeře o 2,5 s a více (celkovým časem 46,44 s), i 5. místo druhé štafety ve složení Pavel Štěpáník, Tomáš Blacký, Karel Šedina a Zdeněk Förster si zaslouží uznání. Sušické družstvo obsazením předních umístění ve většině soutěží dosáhlo velmi hodnotné bodové úrovně 209,5b! Tímto letos nejlepším výsledkem mužské družstvo Sušice porazilo své soupeře o více než 50 bodů a upevnilo si celkové průběžné vedení v soutěži.

Již dnes mohou sušičtí atleti vzhlížet k závěrečnému kolu na konci srpna jako pravděpodobný vítěz soutěže, opírající se o neustále zlepšované osobní výkony svých závodníků. Porcemi kolem 20 bodů pravidelně ke společnému výsledku přispívají Michal Bulín, Karel Šedina, Martin Kopecký, Jan Paták, Petr Gotz, Pavel Štěpáník, Ondřej Brožík a Josef Korál. Po letní přípravě můžeme doufat, že se k nim připojí i další svými skvělými osobními výkony. Výkony dorostenců, juniorů, mužů i veteránů jsou pro společnou touhu po vítězství pokládány viditelně srdcem. Proto všem za přispění výsledku družstva a za vzájemnou podporu při závodech touto cestou děkuji.