Aktuality

Ohlédnutí za Memoriálem Ladislava Nešpora a Ády Blahůta

Vítězem 39. ročníku  Velké ceny města Sušice v běhu na 100 m se stal sprinter pražské Dukly  Lukáš Šťastný časem 10,60 s před Rostislavem Šulcem ze Spartaku Praha 4 (10,87 s) a Jakubem Řezníčkem ze Slávie Praha (10,97). Solidní časy znehodnotila nedovolená podpora větru, který se v cílové rovince točil velmi nevyzpytatelně.

V letošním roce byla opět avizována  kvalitní účast závodníků, leč blížící se odlet našich špičkových atletů a atletek na Pohár mistrů evropských zemí do Portugalksa způsobil, že se pořadatelům na poslední chvíli omluvil jak Pavel Maslák, tak, i Denisa Rosolová. Za této situace se největším magnetem stala hned úvodní soutěž v hodu 4 kg kladivem žen.

Na startu byly naše dvě nejlepší kladivářky – Kateřina Šafránková a Tereza Králová – obě ohlásily útok na český rekord. Ten nakonec o více než metr odolal, ale viděli jsme přesto závod na evropské úrovni, když zvítězila Šafránková (69,75 m) ze Sokola Kolín před Královou (67,87 m) z USK Praha.  Křest ohněm si odbyla v kladivářské kleci i sušická žákyně Katka Skypalová ml., která ve svém prvním závodě v životě určila výkonem 28,46 cm svůj základní osobní rekord,  který ji řadí momentálně na 9. místo českých tabulek starších žákyň. Držíme palce, aby Katka vydržela. V souběžně probíhající soutěži v hodu kladivem mužů zvítězil Michal Fiala z Kladna, který poslal svoje 7.26 kg vážící náčiní do vzdálenosti 64,89 m. V soutěži se objevil také sušický odchovanec Josef Korál, nyní junior startující v dresu Slávie Praha, a hodil 6 kg kladivem 62, 45 m, což je jeho nový nejlepší osobní výkon.

Počasí letos bylo pro atlety v Sušici téměř ideální s výjimkou již zmíněného zlobivého větru.  Všichni co přijeli, byli většinou odměněni  zlepšenými osobními rekordy. Už úvodní závody na dráze nejmladších nadějí, žáků a žákyň na  60 m,  roztleskaly  diváky. K jejich radosti se vítězem mezi žáky stal domácí Dominik Tesař (7,60 s) a další sušický talent, věkem ještě mladší žák,  Milda Prášek předvedl na svů věk výborných 8,03 s. Stejnou disciplinu žákyň vyhrála Tereza Urbanová (8,32 s) z Českých Budějovic před sušickou nadějí Adélou Brožovou (8,44 s).

V Malé ceně města Sušice na 100 m dorostenců  získal vítězství budějovický Pavel Gocala (10,8 s) před Davidem Richterem z Chebu (10,9 s). Ve sprintu žen diváci viděli jeden z nejlepších závodů dne. Vítězná Lucie Koudelová z Olympu Brno zaběhla čas 11,99 s a zvítězila těsně před klatovskou odchovankyní a momentálně závodnicí plzeňského Sokola, Martinou Štychovou (12,07 s).

Běhy na  300 m se zařadily také mezi výkonnostní vrcholy.  Mezi ženami byla nejlepší mladičká Alžběta Kratochvílová z Dukly Praha ve slušném čase  40,01 s, druhé místo patřilo opět Martině Štychové (40,23 s). Na stejné trati mužů  předvedl  pěkný běh český štafetový reprezentant Daniel Němeček (Dukla Praha) časem 33, 27 s a zvítězil před dukláckými kolegy Šormem (33,36 s) a Šťastným (33,50 s).

Výborně byly obsazeny běhy na 1 000 m.  V mužích jsme viděli rekord sušického stadiónu v podání Míry Buriana z Dukly Praha (2:22,90 min.), který doběhl první před svým tréninkovým kolegou Janem Sýkorou (2:23,82min.). V těžké konkurenci na kilometru se neztratil ani nejlepší současný sušický běžec, Pavel Štěpáník, a opět po roce si téměř o 3 s vylepšil svůj osobní rekord.  Ve stejné disciplině žen utekly všem soupeřkám obě závodnice USK Praha a v pořadí Radka Hanzlová (2:53,63 min.) a Lenka Švábíková (2:54,47 min.) vytvořily rekord sušické dráhy a zároveň dva  nelepší letošní české výkony na této trati. Osobně oba závody na 1 000 m považuji za nejkvalitnější discipliny letošního mítinku

.
V Sušici jsou každoročně  k vidění prakticky všechny  překážkové tratě. Letos  pořadatelé opět  zařadili i netypický závod na 300 m př. žen, ve kterém  zvítězila Dominika Krupařová z Olympu Praha (43,19 s).  V  7. ročníku  Memoriálu Ladislava Nešpora na 400 m překážek mužů byla účast , bohužel, početně chabá, ale vítěz Lukáš Hodboď ze Sokola Hradec králové zaběhl časem 52,41 s účastnický limit pro start na juniorském mistrovství světa v americkém  Eugene. Na trati 110 m př. zvítězil závodník pražského Olympu Jan Ján (14,37 s) a na ženské trati 100 m př. získala první místo brněnská Lucie Koudelová (13,56 s).  Oba velmi dobré časy znehodnotila opět nedovolená podpora větru. Na příbuzné trati, 100 m př. žákyň,  si sušická Adéla Brožová vytvořila časem 16,33 s nový osobní rekord. Věříme , že zdaleka ne poslední. Z technických disciplin mohli diváci sledovat ještě skok daleký žen. Zde zvítězila průměrným výkonem 5,24 m plzeňská Kateřina Klailová, ale domácí mohli mít radost z výkonu sušické žákyně Jany Hoškové, která si vytvořila  „osobáček“ skokem 4,62 cm, což na 14-ti letou dívku je  slušné.

Přes neúčast absolutních hvězd české atletiky, můžeme   letošní „Memoriál Ladislava Nešpora a Ády Blahůta“ hodnotit pozitivně, zejména nás těší první pochvalné ohlasy závodníků i sponzorů. Viděli jsme na začátek sezony některé výborné výkony, ať už od závodníků juniorského věku, nebo i od závodníků, kteří už brzy budou patřit mezi opory české reprezentace. Jen si vzpomeňme, kolik takových borců jsme v minulosti v Sušici mohli sledovat a vyrostli  z nich medailisté evropských i světových mistrovství. Počet startujících byl na hranici 150 závodníků z celkem 24 oddílů z celých Čech a v popředí výsledků bylo vidět i několik sušických nadějí.

Uznání a poděkování zaslouží letos i diváci , kterých se zde sešlo více, než loni. Dynamickou  atmosféru udržoval svým tradičně fundovaným  moderováním Jacek Přibáň, známý atletický odborník a místopředseda Českého atletického svazu. Většina diváků i atletů  si pochvalovala hudební doprovod plzeňské bubenické skupiny MUERTA MENTE, která svými  rytmy bezesporu dopomáhala k dosaženým výkonům.

Pořádání mítinku takového rozsahu a kvality  je  zcela nemyslitelné bez pomoci grantového programu města Sušice, a proto v prvé řadě směřuje  poděkování pořadatelů k vedení našeho města za opakovanou finanční podporu „Velké ceny“. V letošním roce byly hlavními partnery mezi firemními sponzory  společnosti   BDS ČR , Solodoor a Sentis. Dále  jsme se  mohli spolehnout na podporu dalších partnerských společností  a firem ACO, SPAK, Rumpold, Swietelsky, Haas Chanovice, ZKD, Dopla -  PAP, Fixnet, EGF , EGF Energy, Stavební firma RENO, Hotel Gabreta,  Atrium, Sport Schwarzkopf, KROL, Jantar, Kola Čácha a Pekařství Karel Rendl. Mediální podporu jsme měli  od tiskovin Klatovský deník a Sušické noviny.  V neposlední řadě je třeba  poděkovat  také  všem  domácím i externím rozhodčím a  pořadatelům, kteří se zasloužili o potvrzení dobré pověsti kvalitního sušického pořadatelství.

Zdeněk Nešpor

<< Zpět na předchozí stránku