Aktuality

Ohlédnutí za Memoriálem Ladislava Nešpora a Ády Blahůta

Vítězem 37. ročníku  Velké ceny města Sušice v běhu na 100 m se stal český reprezentant ze Spartaku Praha 4 Rostislav Šulc, který i v silném protivětru  přes 2,5 m za sekundu dosáhl  času 10,80 s. Těsně za ním vpadli do cíle sprinteři pražské Dukly Pavel Maslák (10,83 s) a Václav Zich (10,85 s).

V letošním roce byla avizována  kvalitní účast závodníků, která se z větší části nakonec potvrdila, avšak mnoha špičkovým výkonům zabránilo velmi chladné počasí. Během úterního odpoledne klesla teplota na 12 st. C a i déšť zkropil tartanovou dráhu.  Počasí a neúčast některých avizovaných závodníků  ale nakonec pozitivní dojem z vydařeného mítinku nepokazily.

Už úvodní závody nejmladších nadějí  - žáků a žákyň na  60 m roztleskaly  diváky.  Vítězný Martin Hes ze Škody Plzeň  zaběhl výborných 7,49 s a také druhý v cíli,  chebský David Richter zaběhl kvalitních 7,59 s. Čtvrtým místem a časem 8,60 s potěšil domácí diváky Dominik Tesař z pořádající TJ Sušice.  Mezi žákyněmi zvítězila Sára Janušková z SKP Union Cheb  výkonem 8,32 s.  V Malé ceně města Sušice na 100 m dorostenců  získal vítězství domažlický Jakub Ledvina časem 11.65 s.

Ve sprintu žen diváci viděli jeden z očekávaných vrcholů dne. Vítězná česká reprezentantka Kateřina Čechová zaběhla velmi dobrý  čas 11,75 s, ale před závodem pomýšlela na  lepší výkon. Běh na 100 m byl s 26 (!)  závodnicemi nejpočetněji obsazenou disciplinou mítinku. Běhy na  300 m byly  podle očekávání výkonnostním vyvrcholením závodů.  Mezi ženami exelovala ve výborném výkonu 37,74 s  štafetová reprezentantka Jitka Bartoníčková z USK Praha  před Andreou Školovou ze Škody Plzeň (40,30 s). Na stejné trati mužů  předvedl  ve velmi chladné večerním počasí fantastický běh Pavel Maslák z Dukly Praha a vítězným časem 32,35 s  zaostal  pouze  3 setiny sekundy (!) za českým rekordem. Pavel Maslák je českou medailovou nadějí pro letošní mistrovství Evropy v atletice.

Velmi početně byly obsazeny běhy na 1 000 m.  V mužích jsme viděli rekord sušického stadiónu v podání Jana Kubisty z Dukly Praha (2:25,35 min.), který zvítězil před  kladenským Ondrou Klesnilem (2:28,45 min.) a loňským vítězem  Vladimírem Bartůňkem ze Škody Plzeň (2:28,86 min.).  Přitom v tomto závodě nastoupilo úctyhodných 20 závodníků.  Ve stejné disciplině žen utekly všem soupeřkám domácí – sušické závodnice. Zvítězila Martina Brejchová (3:06,85 min.  ) před juniorkou Lucií Šimečkovou (3:08,01  min. ) a obě dokázaly, že na Šumavě opět vyrůstají  kvalitní běžkyně.

Sušický mítink je charakteristický i tím, že jsou zde k vidění prakticky všechny  překážkové tratě. Letos  pořadatelé opět  zařadili i netypický závod na 300 m př. žen, ve kterém  česká olympionička Zuzana Hejnová se sice nedostala pod 40 s (40,54 s), ale ukázala, že i v chladném počasí je možno závodit naplno a prát se s nepříznivými podmínkami.  V  5. ročníku  Memoriálu Ladislava Nešpora na 400 m překážek mužů získal první cenu Josef Prorok z pražské Slávie po nejlepším letošním českém výkonu (51,01 s) před svými oddílovým kolegou Václavem Barákem (51,81 s) a  Michalem Uhlíkem hájícím barvy Kroměříže (52,95 s ).

Kromě běhů mohli diváci sledovat i několik technických disciplin . Ve slabě obsazeném skoku dalekém  mužů viděli  vítězství a průměrný výkon Tomáše Nešvery z Kabla KLADNO (7,17 m).  Naopak v početně hojně obsazeném skoku dalekém žen zvítězila solidním výkonem 5,92 m česká sedmibojařská reprezentantka Jan Korešová z USK Praha.  Poprvé byl letos zařazen do programu hod diskem. V disku žen zvítězila Kateřina Klausová z pražského Olympu (49,08 m) před sušickou dorostenkou  Radkou Hambergerovou, která se prezentovala pěkným výkonem 32,53 m.  Ve stejné soutěži  mužů pak dosáhl nejdelšího hodu (52,88 m) Marek Bárta z SSK Vítkovice, pátý nejlepší diskař loňského mistrovství světa juniorů. Samostatnou kapitolou byla účast a vystoupení olympijského vítěze v desetiboji Romana Šebrleho. Tentokráte  se sušickým divákům představil hned ve třech disciplinách, přičemž v běhu na 110 m př. zvítězil časem 15,03 s. Díky odstoupení  favoritů této překážkové trati,  reprezentanta Mazáče  a Slováka Janečka,  stačil Romanovi k vítězství  i opatrnější sprint.

Přes chladné počasí a nervozitu některých hvězd pramenící z prudkého zhoršení počasí, můžeme   letošní „Memoriál Ladislava Nešpora a Ády Blahůta“ hodnotit pozitivně. Viděli jsme několik opravdu špičkových výkonů evropské úrovně, počet celkem startujících účastníků závodů byl nejvyšší za poslední 3 roky a v popředí výsledků bylo vidět i několik sušických nadějí.  Letos však nejvyšší uznání zaslouží  diváci, kterých se zde sešlo asi nejvíce od otevření nové dráhy před sedmi lety a vydrželi vytrvalým potleskem povzbuzovat atlety i v ne právě příznivém počasí .  Dynamickou  atmosféru udržoval svým tradičně fundovaným  moderováním Jacek Přibáň, známý atletický odborník a místopředseda Českého atletického svazu.