Aktuality

Ohlédnutí za Memoriálem Ladislava Nešpora a Ády Blahůta

Vítězem 36. ročníku Velké ceny města Sušice v běhu na 100 m se stal český reprezentant z Olympu Praha Jiří Vojtík, který i v silném protivětru přes 2 m za sekundu dosáhl času 10,80 s a porazil o 27 setin sekundy svého nejvážnějšího soupeře – juniorského reprezentanta Lukáše Šťastného z Dukly Praha . Vítr a neúčast některých avizovaných závodníků byly však nakonec jedinými kazy vydařeného mítinku.

Už úvodní závody nejmladších nadějí - žáků a žákyň na 60 m roztleskaly diváky. Vítězný Jan Novák z Nýřan byl časem 7.75 s jen o 9 setin sekundy rychlejší , než druhý Petr Waldmann z domácí TJ Sušice Mezi žákyněmi zvítězila Andrea Školová ze Škody Plzeň výkonem 8,07 s. Potěšitelné bylo velmi početné startovní pole dorostenců v Malé ceně města Sušice, kde vítězství získal Michal Ujhélyi ze Sokola České Budějovice časem 11.92 s.

Běhy na 100 i 300 m ovládla suverénně letošní halová mistryně Evropy na 400 m Denisa Rosolová z USK Praha, když na 100 m v silném protivětru dosáhla slušného času 12,05 s a na třístovce exelovala ve výborném výkonu 37,24 s před další českou reprezentantkou a kolegyní z USK Praha Jitkou Bartoníčkovou (38,78 s). Na stejné trati mužů se prosadil na první místo časem 34,44 s Lukáš Šťastný z Dukly Praha.

Velmi dramatické a s výbornými časy byly běhy žen i mužů na 1 000 metrů. Mezi ženami nikoho nenechala na pochybách o svém vítězství skvělým časem 2:55,92 Květoslava Pecková ze Škody Plzeň. Tato přední česká vytrvalkyně je dcerou bývalé vynikající lyžařky-běžkyně Květy Jeriové a výborného veslaře Zdeňka Pecky, takže sportovní geny po rodičích jsou zde zcela evidentní. Na druhém místě v tomto závodě doběhla sušická naděje, Martina Brejchová, která prakticky pouze po půlročním tréninku dosáhla času 3:04,65 s a všichni věříme, že je teprve na začátku slibné atletické kariéry. Závod mužů na 1 000 m měl po vyrovnaném a rychlém průběhu nakonec jasného vítěze, Vladimíra Bartůňka ze Škody Plzeň, který se prezentoval výborným časem 2:26,83 min. Boj o druhé místo rozhodl pro sebe Matěj Blahůt z Dukly Praha (2:29,33 min.) před Václavem Janouškem ze Spartaku Praha 4 (2:29, 38 min.). Za zmínku stojí i kvalitní čas a čtvrté místo Martina Chlady (2:32,01 min.) z Kašperských Hor startujícího za klub Mílaři Domažlice a také velké zlepšení osobního rekordu sušického juniora Pavla Štěpáníka (2:43,34,) , který vybojoval místo sedmé.

Sušický mítink je charakteristický i tím, že jsou zde k vidění prakticky všechny překážkové tratě. Letos pořadatelé navíc zařadili výjimečně i závod na 300 m př. žen, ve kterém česká olympionička Zuzana Hejnová s úspěchem zaútočila na nejlepší český výkon všech dob, který má nyní skutečně evropskou hodnotu 39,74 s a jako místo dosažení bude mít zapsáno Sušice. Na klasické čtvrtce s překážkami zvítězila časem 1:03,52 min. Jana Melichová z SK Čéčova České Budějovice před Lenkou Švábíkovou (1:05,34 min.) z Hvězdy Pardubice.

V Memoriálu Ladislava Nešpora na 400 m překážek mužů získal první cenu Jan Solfronk z Jablonce nad Nisou (53,77 s) a využil tak absence překážkářů z pražské Slávie, kteří tuto trať v minulých letech v Sušici ovládali.

Kromě běhů mohli diváci sledovat i několik technických disciplin .Ve skoku dalekém mužů viděli další vítězství klatovského odchovance Michala Čady z Dukly Praha (7,33 m) a v ženách solidní skok vítězky Michaely Nejedlové z ASK Slavia Praha (6,06 m). V hodu oštěpem mužů chyběly sice naše největší oštěpařské hvězdy Frydrych, Veselý a Vadlejch závodící v té době na mítincích Diamantové ligy v Asii, ale diváci mohli přesto zatleskat pěknému vítěznému pokusu Lukáše Marka z Dukly Praha (68,05 m) . V hodu oštěpem se představil i sušický junior René Hamberger a předvedl jeden ze svých osobně nejdelších pokusů – 57, 38 m.

Celkové hodnocení letošního „Memoriálu Ladislava Nešpora a Ády Blahůta“ vyznívá tedy pozitivně. Může nás sice mrzet neúčast některých kvalitních závodníků, kteří se na poslední chvíli omluvili, ale na druhé straně jsme mohli vidět řadu výkonů minimálně evropské úrovně, především v podání Denisy Rosolové a Zuzky Hejnové . Největší odměnou pro obětavé sušické organizátory byla hojná účast diváků, kteří dokázali vytrvalým potleskem a povzbuzováním atletům vytvořit skvělou atmosféru. Za to bych chtěl sušickým sportovním fanouškům opravdu upřímně poděkovat, stejně jako vedení našeho města, bez jehož aktivního pořadatelského partnerství bychom podobný mítink vůbec uspořádat nemohli. Mě osobně pak navíc zahřálo vyjádření některých diváků, že jsou překvapeni, jakou zajímavou podívanou může atletika být. K celkové atmosféře bezesporu přispěl tradičně profesionální výkon moderátora mítinku pana Jacka Přibáně z Chebu, jinak místopředsedy České atletického svazu. . Poděkování patří samozřejmě i sponzorským obchodním společnostem za trvalou podporu královny sportu v Sušici. I letos jsme se mohli spolehnout na podporu firem Solodoor, SPAK, Rumpold, CAG, Sentis, Hasit, ACO –stavební prvky, Haas Fertigbau, ZKD, PAP, Fixnet, EGF , EGF Energy, RENO, Sport Schwarzkopf, KROL, Kola Čácha, Jantar a Pekařství Karel Rendl. V neposlední řadě chci poděkovat také všem domácím i externím rozhodčím a pořadatelům.