Aktuality

Jan Sedláček z TJSušice přeborníkem kraje v půlmaratonu

V sobotu 6. října 2012 se uskutečnil 5. ročník Hervis Plzeňského půlmaratonu. Pořadatelé zaregistrovali stále zvyšující se zájem o účast a rozdali 595 startovních čísel. Do cíle půlmaratonu v sadech 5. května nakonec doběhlo rekordních 497 běžců z 10 zemí. Výstřelem z pistole poslala závodníky na trať paní Irena Rottová, radní pro oblast školství mládeže, sportu a životního prostředí, která nad závodem převzala záštitu.

Diváci v prostoru startu a cíle měli možnost vidět běžce během dvou průběhů a následně v cíli. Při průběhu do druhého okruhu se v čele závodu objevila skupina favoritů ve složení Erkoló Ashenafi z Etiopie, dvojice maďarských běžců Lajos Berecz, Barnabás Bene a překvapení závodu slovenský běžec Juraj Vitko. Jako první neudržel tempo skupiny Ashenafi, který se teprve dostává do formy po předchozím zranění. Souboj o vítězství byl dlouho vyrovnaný a o nejrychlejším běžci letošního ročníku se rozhodovalo až v posledních kilometrech závodu. Nakonec se jím stal Barnabás Bene v čase 1:09:44. Druhý doběhl se ztrátou 26 sekund Juraj Vitko a třetí o dalších 16 sekund zpět Lajos Bene. Nejrychlejším českým závodníkem byl pátý Martin Staněk z AC Slovan Liberec Pro dosažení lepších časů běžcům moc nepřálo počasí, na dlouhé rovince v Radčické ulici foukal místy silný protivítr a ani celkem vysoká teplota okolo 24° C není pro dlouhé běhy ideální.

Zato o vítězce závodu žen bylo rozhodnuto již od prvních kilometrů. Takticky běžící Ivana Sekyrová Z AK Sokolov ve skupince s dalšími čtyřmi muži nakonec doběhla v nejrychlejším čase historie Plzeňského půlmaratonu mezi ženami. Časomíra v cíli při doběhu Ivany ukazovala čas 1:18:56. Na dalších místech se mezi ženami umístili maďarské závodnice Tünde Szabó a Ágnes Kiss a Slovenky Katarína Pokorná a Katarína Lovrantová.

Závod byl zároveň vypsán jako přebor Plzeňského kraje v půlmaratonu. Přeborníkem Plzeňského kraje se stal Jan Sedláček startující za TJ Sušice.

Vítězi jednotlivých věkových kategorií se stali Tomáš Křivohlávek, Barnabás Bene, Libor Malina, Antonín Pospíšil, Karel Fait, Václav Holý, Věra Chvalová, Tünde Szabó, Ivana Sekyrová a Jaroslava Domabylová. Součástí programu byly vložené závody koloběžek a Rodinného běhu VZP.