Aktuality

Do Sušice opět zavítá kvalitní atletika

Po mimořádném sportovním zážitku, který sušickému sportovnímu publiku nabídlo loňské Mistrovství ČR atletických družstev, se můžeme i v letošním roce těšit na opravdu kvalitní atletiku. Již 33. ročník Velké ceny města Sušice v běhu na 100 metrů mužů a řada dalších disciplin v kategorii mužů, žen, dorostu i žactva bude k vidění na sušické atletické dráze v úterý 27. května. Očekává se účast především celé české sprinterské špičky v čele s vítězi předchozích ročníků Jiřím Vojtíkem z pražského Olympu nebo Vojtěchem Šulcem ze Spartaku Praha.

Silná skupiny atletů pod vedením trojnásobného mistra světa v desetiboji, Tomáše Dvořáka, by měla dorazit z Dukly Praha, i když sám Dvořák bude zde již jen v roli trenéra svých svěřenců. Duklácký dres obléká také další z očekávaných ozdob mítinku, odchovanec klatovské atletiky, výborný oštěpař Petr Frydrych, který je momentálně v trenérské péči světového rekordmana Jana Železného.

Byli bychom nesmírně rádi, kdyby na domácí dráze odstartoval do úspěšné sezony i domácí Richard Synek mladší, který bude letos opět oblékat dres extraligového Olympu Praha . Mezi favority dalších soutěží budou patřit borci ze Slávie Praha, Spartaku Praha 4, ale i ze Škody Plzeň nebo ligového družstva AC Domažlice. Mezi sprintery uvidíme i šestého sprintera z dorosteneckého mistrovství světa – chodovského Jiřího Zicha.

Tento mítink je tradičně i příležitostí ke startům dorostenců v Malé ceně města Sušice na 100 m nebo pro žáky na tratích 60 a 1000 m. Tyto nejmladší atletické naděje mají tak ideální příležitost zazávodit si ve sportovní atmosféře doprovázející discipliny jejich starších atletických vzorů. Po delší době se v programu objeví i atraktivní skok vysoký mužů. Sušické závody se konají 4 dny před 1. kolem celostátní atletické extraligy, takže velká část borců se zde bude chtít rozzávodit.

Dalším vrcholem bude soutěž na 400 m překážek mužů, kde účast přislíbila většina závodníků ze širší české špičky této discipliny. Možná se dá očekávat i návrat českého rekordmana Jirky Mužíka po jeho zranění a dvouleté závodnické pauze. Závod bude memoriálem letos zesnulého Ladislava Nešpora, „otce“ sušické atletiky, který patřil v 50.letech minulého století k předním československým závodníkům na 400 m překážek a získal jednou třetí a 4x čtvrté místo na republikovém mistrovství tehdejšího Československa .

Přibližně 2,5 hodinový program závodů bude moderovat velký znalec atletiky, Jacek Přibáň z Chebu, který se může pochlubit i komentováním dorosteneckého mistrovství světa, které se konalo loňského roku v Ostravě. Závody se konají za přímého spolupořadatelství Městského úřadu v Sušici, vítězný pohár ze šumavského skla věnuje vítězi „Velké ceny“ starosta Sušice Petr Mottl. Sušičtí pořadatelé si v roce 2007 uspořádáním mistrovství republiky družstev nasadili laťku pořádně vysoko, vždyť tyto závody byl marketingovou agenturou „Ćeská atletika“ hodnoceny jako jedny z nejlépe zorganizovaných akcí za poslední 4 roky. Snahou pořadatelů bude tedy i letos zrežírovat zajímavý sportovní podnik, byť ve skromnějším balení..

Příznivci dobrého sportu by si prostě neměli nechat ujít zajímavou podívanou. Vždyť řada účastníků mítinku se bude v Sušici pokoušet o přípravu na zdolání účastnických limitů pro olympiádu v Pekingu.

Vstup na sušický stadion je pro všechny diváky volný.

Zdeněk Nešpor

<< Zpět na předchozí stránku