Aktuality

Atletky drží třetí místo ve 2. lize

Sušické atletky, které již  třetím rokem  reprezentují naše město a Tělovýchovnou jednotu ve  2. lize, se představily 21. června na domácím stadionu, kde se konalo   další  letošní  ligové kolo mužů a žen.

Naše  děvčata  si chtěla   doma pojistit  3. místo v tabulce ,  kde se družstvo usadilo po druhém  soutěžním kole v Českých Budějovicích.  Ale karty byly tentokráte rozdány jinak.  Vedoucí družstva Martin Jiroušek prožíval poslední týden před závody nervová muka, když byl nucen číst omluvné zprávy zraněných a omlouvajících se závodnic. Bylo jasné, že tým bude  výrazně oslaben.  Ne, že by podobná situace byla pro nás něčím mimořádným, ale doma jsme  prostě chtěli nastoupit  v plné síle. V průběhu závodů se však přece jen ukázala síla  družstva, které se tentokráte skoro výhradně opíralo o body kmenových sušických, resp. šumavských  závodnic, většina hostujících závodnic nám totiž chyběla.

Role nejlépe bodující závodnice se opět ujala  Radka Hambergerová, která, ač lehce zraněná, nastoupila na všechny své 3 vrhačské discipliny a rozhodujícím bodovým ziskem celý tým podržela. Po dlouhotrvajícím   zranění chodidla se na dráhu právě včas vrátila nejlepší sušická běžkyně Martina Brejchová a  byť  ještě nohu chránila v tréninkových „maratónkách“ a netroufla si obout  tretry, tak i s tímto handicapem vybojovala mocným závěrečným finišem 3. místo na své netypické trati 1 500 m.

Výrazně bodově přispěla  Vendulka Paroubková.  Nejdříve zvítězila ve skoku o tyči a pak obětavě nastoupila na krátkých i dlouhých překážkách. I když tam  nepředvedla žádné světoborné výkony, tak využila prořídlého startovního pole těchto disciplin  a  úspěšně bodovala. I toto patří k chytré  taktice v soutěži družstev a dobrý vedoucí  týmu, kterým Martin Jiroušek bezesporu je, toho dokázal  v nasazení  závodnice  využít.

Dalšími oporami byly vrhačky Katka Skypalová  starší  a Ivana Vítovcová. Obě získávaly body v kouli, Ivana navíc v disku a  Katka dokonce zvítězila v hodu kladivem v osobním rekordu  (34,00 m). Velkou radost  vyvolala  žákyně Katka Skypalová mladší, která házela  3 kg  kladivo mezi ženami pouze  mimo soutěž, ale zlepšila si znovu  osobní rekord výkonem 32,60 m. Tento výkon ji  pomalu posouvá k případné účasti na MČR žactva.  Další první místo vybojovala v trojskoku Adélka Brožová, věkem také ještě žákyně.  Ve stejné disciplině jí  výborným  3. místem sekundovala  další žákyně Jana Hošková.

V dálce zachraňovala čest  našich hostujících závodnic Anička Herynková, která zde skončila na  8. bodovaném místě.  Skvěle bojovaly naše „lyžařky z Kvildy“ – Tereza Vostradovská doběhla na  5 000 m čtvrtá a Karolína Daverná dokonce obsadila  v běhu na 800 m překvapivě místo druhé.  Pochvalu za obětavý výkon v běhu na 5 000 m však zaslouží i veteránka Jarka Křížová, která sice tentokráte těsně na bodované umístění ve skutečně nabité konkurenci  nedosáhla,  ale její přítomnost  a příklad jsou  pro oddíl nesmírně  důležité.

Další  specifikum soutěže družstev   ukázala závěrečná štafeta. Hrozilo, že pro nedostatek závodnic vůbec štafetu nepostavíme. Kdyby se tak opravdu stalo, už bychom byli  v boji o celkové medailové umístění v letošní  lize  mimo hru. Naštěstí se podařilo štafetu  „slepit“ a i když dívky doběhly až  na osmém místě, tak právě možná tyto 3 body rozhodly o výsledném 4. místě sušických atletek,  o pouhý jeden pomocný bod  před děvčaty z Klatov.  Celkově máme  stejně hlavních bodů jako  Vlašim, ale díky většímu počtu pomocných bodů nám zatím patří celkové třetí místo.

Rozhodne se tedy koncem srpna na stadionu ve Vlašimi při závěrečném dějství  atletické 2.ligy. Pro kýženou celkovou třetí příčku musíme atletky z Vlašimi na jejich domácí půdě porazit. Naše děvčata na to reálně  mají, ale předpokladem je  maximální  účast a příprava  závodnic od jejich trenérů  a nikoliv sladké nicnedělání o prázdninách.  Souběžně s ligovou soutěží  žen probíhaly i závody  mužů, kde jsme měli také svého zástupce, i když  startujícího pouze mimo soutěž.  V závodě na 5 000 m doběhl na výborném 2. místě    Pavel  Štěpáník a svůj osobní rekord si přitom zlepšil  o neuvěřitelných 66 s  až na velmi solidní čas 16:00,49 min.


Je dobré připomenout, že ligová atletická  soutěž se v Sušici konala naposledy v roce 2007, tehdy však Sušici reprezentovalo družstvo mužů. Letošní domácí ligové kolo se mimořádně vydařilo i po stránce  pořadatelské.  Zatímco při minulém kole v Českých Budějovicích závody skončily o hodinu později, tak v Sušici se končilo na minutu přesně podle časového pořadu, závodilo se bez protestů a na dráze i sektorech bylo z hlediska   dané soutěže dosaženo řady  výborných výkonů.  Velké poděkování si zaslouží všichni rozhodčí domácího atletického  oddílu, ale i skupina externích rozhodčích z Klatov a Plzně. Všichni pracovali prakticky bez chyb pod vedením hlavní rozhodčí paní Milady Váňové.

Bylo radost sledovat i práci technické čety a ostatních pořadatelů. Celou pohodovou a vysoce sportovní atmosféru dotvářel svým profesionálním moderováním a atletickým přehledem  pan Jacek Přibáň,  náš  tradiční spolupracovník  z Chebu.   V této souvislosti si  závěrem neodpustím jeden osobní zážitek, coby ředitel e  těchto závodů. Přišlo za mnou po skončení soutěží  několik atletů z  Prahy a Tábora  s tím, že takové  závody už dlouho nezažili  a že chtějí  pořadatelům poděkovat.  Myslím, že většího uznání se  pořádajícímu  oddílu atletiky TJ Sušice dostat ani nemohlo.

Stav 2. atletické ligy žen po 3. kole :
1. T. J. Sokol České Budějovice   573.50 pom. bodů   24    hl. bodů
2  Union Cheb - klub atletiky   453.00                      21
3. TJ Sušice      363.50           16
4 .TJ Spartak Vlašim     350.50           16
5. TJ Slavoj BANES Pacov    312.00           12
6. Atletika Klatovy    234.50             8
7. SK Čtyři Dvory Č.Budějovice  183.50             8
8. TJ Baník Stříbro     120.50                        3

                                                                                                                                           Zdeněk Nešpor

<< Zpět na předchozí stránku