Aktuality

Atlet oslavil jubileum

V pondělí, 20.srpna, oslavil v plné svěžesti a výborné kondici své kulaté 50. narozeniny jeden z historicky nejúspěšnějších atletů pošumavského regionu, sušický běžec Jaroslav Uher.

Už v žákovském věku mu učarovala královna sportu, atletika, zejména pak běžecké discipliny. Díky tvrdému poctivému tréninku získával mistrovské medaile už na přeborech žactva i dorostu. Vrcholem jeho běžeckého kariéry na dráze byl titul juniorského mistra Československa, který získal na trati 2000 m překážek při památném závodě v Sušici v roce 1976. Jeho sportovní život je kromě domácího, sušického oddílu, spojen též s atletickými kluby Škody Plzeň a Dukly Praha, za které úspěšně startoval v atletických ligových soutěžích. Větší část svého sportování však prožil v TJ Sušice, kde pod vedením trenéra Ladislava Nešpora byl dlouhá léta nenahraditelným sběratelem soutěžních bodů v oblastním přeboru nebo ve 2. atletické lize. Byl vždy všestranným běžcem středních a dlouhých tratí, který kromě dráhy vyhledával i silniční a přespolní běhy, stejně jako běhy do vrchu. Jarda se závodním běháním prakticky nikdy nepřestal a i v kategorii veteránů sklízí dokonce mezinárodní úspěchy a to i na mistrovstvích Evropy v bězích do vrchu nebo na dráze. Jaroslav Uher je i dlouholetým obětavým rozhodčím a funkcionářem sušického atletického klubu, jehož byl řadu let i předsedou. Dnes stále aktivně pracuje ve výboru tohoto klubu a je jedním z organizátorů připravovaného mistrovství České republiky v atletice družstev.

Dá se říci, že běh a atletika se stala pro Jardu náplní velké části jeho dosavadního života a dovedla ho nakonec i k jeho současnému povolání učitele na středním odborném učilišti.. Přejeme mu proto mnoho pevného zdraví a optimismu do dalších let života, aby se ještě dlouho mohl těšit na další domácí i zahraniční běžecké závody.