Aktuality

Ani chladné počasí nepokazilo atletický svátek

Chladné počasí a přesto široká a kvalitní účast a špičkové výkony - to jsou heslovitě řečeno hlavní charakteristiky letošního Memoriálu Ladislav Nešpora a Ády Blahůta, v jehož rámci se v úterý 18. května konal jubilejní 35. ročník Velké ceny města Sušice v běhu na 100 m mužů a 3. ročník Memoriálu L. Nešpora na 400 m překážek. Do poslední chvíle počasí svými vrtochy brnkalo na nervy pořadatelů. Úterní ráno totiž odstartovalo hodinovým hustým deštěm, teprve pak nárazový vítr sportoviště sušického stadionu vysušil. Teplo tedy rozhodně nebylo, ale dráha i sektory zůstaly během závodů od deště ušetřeny . Diváci mohli vidět celkem 19 různých atletických disciplin s účastí asi 150-ti závodnic a závodníků z 26 klubů celé České republiky. Z předem avizovaných hvězd se v Sušici neobjevili pouze oštěpaři Veselý a Frydrych, kteří právě odlétali na závod diamantové ligy do čínské Šanghaje a překážkářka Zuzana Hejnová, která se zotavuje po viróze.

Diváci však mohli poprvé v Sušici potleskem přivítat olympijského vítěze Romana Šebrleho, který zde v rámci své tréninkové přípravy na desetiboj startoval na 110 m př. a na netradiční třístovce. Na vítězné specialisty sice nestačil, ale jeho časy (14,70 s na 110 m př., resp. 35,52 s na 300 m) byly v chladném počasí velice dobré.

Velice rádi jsme v Sušici opět po roce přivítali bývalého trojnásobného mistra světa v desetiboji Tomáš Dvořáka, současného šéftrenéra české reprezentace, který s sebou přivezl skupinu nadějných juniorských reprezentantů-desetibojařů. Program byl oproti předchozím ročníkům rozšířen i o ženské překážkové tratě a právě v těchto soutěžích bylo na startu hned několik českých reprezentantek. Na 100 m př. zvítězila časem 13,73 s olympionička Denisa Rosolová z AK SSK Vítkovice před Lenkou Lepičovou z Plzně (13,91 s). Denisa Rosolová pak ještě jako správná vícebojařka zvítězila ve skoku dalekém (6,23 cm) a v běhu na 100 m hladkých, kde dokonce vytvořila nejlepší letošní výkon ČR ( 11,98 s). Na trati 400 m překážek si suverénně počínala Zuzana Bergrová z USK Praha, avšak na osmé překážce měla kolizi , pád a závod nedokončila. Škoda, mohli jsme připsat na konto sušické dráhy další vynikající rekord. Obdobně na 110 m př. mužů upadl na poslední překážce před cílem téměř jistý vítěz Tomáš Kavka z Pražské Slávie a připravil se tím pravděpodobně o vynikající čas pod 14 sekund. Vítěz na této trati Tomáš Beck ze Slovanu Mariánské Lázně dosáhl solidního osobního rekordu – 14,35 s. Memoriálovou disciplínu 400 m překážek ovládl letos Michal Uhlík z AK Kroměříž časem 51,87s před Jakubem Janečkem ze Škody Plzeň ( 54,09 s) a Jindřichem Šimánkem z pražské Slávie (55,03 s). Hlavní závod mítinku, Velkou cenu města Sušice v běhu na 100 m mužů vyhrál Rosťa Šulc časem 10,61 s před svým bratrem Vojtěchem – 10,68 s (oba ze Spartaku Praha 4) a Martinem Říčařem z Českých Budějovic (10,95 s) . Čas vítěze je zatím nejlepším českým výkonem letošní sezóny. Osobně za nejlepší výkony celého mítinku považuji v tom nesmírně chladném počasí časy sprinterů ze Slávie Praha na 300 m : 1. Josef Prorok 33,81 s, 2. Theodor Jareš 33,88 s (oba jsou členy české reprezentační štafety na 4x400 m), 3. Jan Schiller 34,14 s. A samozřejmě vysokou kvalitu evropské úrovně měl skok o tyči v podání Jiřiny Ptáčníkové – 4,40 m, stejně jako čas vítězné Jitky Bartoníčkové ze Slávie Praha na třístovce (38,43 s). Připomínám, že Bartoníčková spolu s Rosolovou a Bergrovou jsou členky reprezentační štafety na 4x400 m , která získala na letošním halovém mistrovství světa v Kataru 4. místo a podle posledních zpráv, zřejmě po dodatečné diskvalifikaci jamajské štafety, dostanou naše děvčata pravděpodobně bronzové medaile. Dalším výkonem, který je možno zařadit k velmi kvalitním, je vítězný čas Vladimíra Bartůňka ze Škody Plzeň v běhu na 1 000 m (2:27,36 min.). V oštěpu i při neúčasti našich nejlepších reprezentantů dal o sobě vědět Jan Syrovátko solidním výkonem přes 70 m, druhé místo v hodu oštěpem obsadil domácí, sušický junior René Hamberger výkonem 55, 62 m. Ze sušických závodníků se také prosadili – žákyně Veronika Koppová (3.místo na 60 m v čase 8,63 s) a junior Pavel Štěpáník (3. místo na 1 000 m v čase 2:52,25 min. )

Hlavním partnerem mítinku bylo Město Sušice zastoupené osobně panem starostou Bc. Petrem Motlem, z jehož rukou získal Vítěz VC města Sušice v běhu na 100 m jednu z dalších krásných variant poháru z „annínského skla“. Sponzory jednotlivých disciplín byly : ACO, SENTIS, FIXNET, ZKD, RUMPOLD,SPAK, Haas Fertigbau, HASIT, Solodoor, CAG, PAP, CONICA, EGF ENERGY, Swietelsky, BDS ČR , Pojišťovna Generali, Reno – stavení firma, Schwarzkopf, KROL, Jantar – Jana Koubová, Pekařství-Rendl a Kola Čácha. Mediálními partnery byly již také tradičně Sušické noviny a Klatovský deník. Všem partnerům a sponzorům mítinku patří upřímný dík pořadatelů akce.

Diváky zahřál svým živým a zasvěceným komentářem Jacek Přibáň z Chebu, který je nejen velkým znalcem atletiky, ale také novým místopředsedou českého atletického svazu. Mezi diváky byl také další člen výboru ČAS pan Václav Fišer, bývalý vynikající trojskokan a dlouholetý šéftrenér české reprezentace a také rodilý Klatovan a odchovanec klatovské atletiky. Věřme , že byl s úrovní závodů spokojen. Vždyť kromě výkonů bude záležet právě na hodnocení přítomných členů českého atletického svazu, zda se sušická „Velká cena“ dostane v příštím roce do prestižní série národních atletických mítinků. Počasí, jak již bylo řečeno, tedy pro hodnocení příliš nepomohlo, ale upřímně řečeno, mohlo být daleko hůře. Zato přítomným sušickým divákům bych chtěl upřímně poděkovat, protože vytrvale tleskali všem závodníkům a viditelně se i v tom chladném počasí bavili atletikou. K tomu ještě snad jen dvě citace zúčastněných atletických celebrit : „Jsem maximálně spokojená, protože každým rokem se tu zlepšuji, takže se už těším na další ročník. Jsou tu úžasní diváci a výborná atmosféra, fakt jsem si to užívala,“ poděkovala divákům Ptáčníková. A Tomáš Dvořák : „Jezdím sem rád, už ne závodit, ale líbí se mi tu.“ Účast a kvalita závodníků , kteří letos do Sušice zavítali , by si však přece jen zasloužila početnější diváckou kulisu. Takoví borci evropského i světového formátu totiž nejsou v Sušici k vidění každý den.

Zdeněk Nešpor

<< Zpět na předchozí stránku